Mivel is indíthatnánk az új évet (sőt, évtizedet), mint egy könyvvel, amely, bár mérete alapján lightos kis olvasmánynak ígérkezik, mégis alapjaiban változtathatja meg az életünket.
Don Miguel Ruiz könyvének alapja az ősi közép-amerikai indián nép, a toltékok bölcsessége. A molyon éppen ezért ezotéria címkét kapott, és bevallom, hogy a Bevezetés résznél kicsit aggódtam, hogy nem lesz-e ez nekem túl spirituális. De ahogy rátérünk a lényegre, a négy egyezségre, ez az aggodalmam teljesen eloszlott.
Az Első Egyezség: Tedd Tökéletessé a Szavaidat
Ennek az egyezségnek a lényege, hogy mindaz, amit másokról mondunk, valójában bennünket tükröz. A szavak tökéletessége nem feltétlenül azt jelenti, hogy mindig igazat mondjunk: sokkal inkább azt, hogy mindig szeretetből és jóindulattal beszéljünk. Aki ezt az egyezséget magáévá tudja tenni, az nemcsak hogy nem fog rosszat mondani másokról, de a világot is szebbnek fogja látni maga körül.
A Második Egyezség: Semmit Ne Végy Személyeskedésnek
Ahogy az Első Egyezségnél megállapításra került, minden másokról alkotott megnyilvánulásunk a saját magunk tükre. Ugyanígy, ha nekünk mondanak valamit mások - akár pozitív, akár negatív dolgot -, az valójában nem rólunk, hanem önmagukról szól. Ezért sem a dicséretet, sem a bántó megjegyzést nem szabad személyeskedésnek venni. Ha sikerül ezt az egyezséget beépíteni az életünkbe, akkor sokkal kevésbé befolyásol és hátráltat minket mások véleménye, ezáltal magabiztosabbak leszünk.
A Harmadik Egyezség: Ne Feltételezz Semmit
Hányszor fordult elő veled, hogy nem kérdeztél meg vagy kértél valamit, mert már előre tudni vélted a választ? Hányszor gondolsz arra másokkal kapcsolatban, hogy "Dehát ez alap kellene, hogy legyen", vagy "De ezt mindenkinek tudnia kellene..."? Pedig nincs olyan, hogy alap tudás, vagy magától értetődő dolgok. Mindig magunkból indulunk ki, amikor másokról feltételezünk valamit. Éppen ezért nagyon fontos, hogy mindig kérdezzünk, még akkor is, ha tudni véljük a választ. Ha ezt sikerül alkalmazni, akkor sokkal tisztább lesz a kommunikációnk, kevesebb félreértés és ebből fakadó negatívum lesz az életünkben.
A Negyedik Egyezség: Mindig Tedd Meg, Ami Tőled Telik
Nekem ez a kedvencem a négy egyezség közül; szerintem önmagában is megváltoztathatja az életünket. Ennek lényege, hogy mindig az adott pillanatban lehető legjobb teljesítményünket nyújtsuk: se többet, se kevesebbet. Ha ugyanis rendszeresen többet adunk, mint amennyi valójában tőlünk telik, akkor túlhajszoljuk magunkat, kiégünk, rámehet az egészségünk. Ha viszont kevesebbet adunk, mint amennyit tudnánk, akkor nem leszünk elégedettek magunkkal és a teljesítményünkkel. Nagyon fontos azonban, hogy az, hogy éppen mi az a szint, amit nyújtani tudunk, az nem állandó: pillanatról pillanatra változik a körülményeinkkel együtt. Tegyük fel például, hogy rossz kedvünk van, vagy betegek vagyunk: ilyenkor természetes, hogy kevesebbet nyújtunk. Ha pedig jó formában vagyunk, akkor több telik tőlünk. Ez teljesen rendben van. Nem az a fontos, hogy egy bizonyos szintet mindig elérjünk, hanem az, hogy MAGUNKHOZ, az aktuális helyzetünkhöz KÉPEST tegyünk meg minden tőlünk telhetőt. Ezt magunkévá téve eredményesebbek leszünk, és kevésbé fogjuk bírálni magunkat, vagy megbánni dolgokat. Ebben az egyezségben benne van az is, hogy lehetetlen mindig mindent tökéletesen csinálni. Hibázunk, és ez rendben van. Ilyenkor fontos észben tartani, hogy minél többet foglalkozunk és próbálkozunk az adott dologgal, annál kevesebbet fogunk hibázni benne.
Méretre és terjedelemre is könnyű olvasmány, ám a tartalmat emésztgeni kell, hogy igazán beépüljön. Elolvasni a könyvet egy dolog, de mi történik ezután? Elmondhatom magamról, hogy teljes mértékben a négy egyezség szerint élek?
Nem, és őszintén szólva szerintem évekbe és többszöri újraolvasásba telik, mire valaki tényleg, 100%-osan e szerint tud élni. Hiszen annyira bennünk élnek ezek a berögződések, hogy nagyon nehéz teljesen levetkőzni őket, és talán nem is kell. Emlékezzünk az utolsó egyezségre, hogy mindig saját magunkból, az aktuális helyzetünkből hozzuk ki a legjobbat. Haladjunk kis lépésekben, és már az is előrelépés lesz, ha csak néha-néha sikerül emlékezni valamelyik egyezségre és aszerint cselekedni.
Az is segít, ha egy jól látható helyre kitesszük a négy egyezséget, ez segít őket észben tartani:
A kép forrása: Don Miguel Ruiz Facebook oldala